chanters گلایه کشتی گیران کشتی آزاد کشتی فرنگی

chanters: گلایه کشتی گیران کشتی آزاد کشتی فرنگی خانه کشتی دانلود فیلم

گت بلاگز اصفهان برگزاری دومین جشنواره ملی گل‌غلتان کاشان

دومین جشنواره سنتی گل‌غلتان در منزل تاریخی آل یاسین(خانه ملل) شهر کاشان برگزار شد.

برگزاری دومین جشنواره ملی گل‌غلتان کاشان

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،یکی از رسوم سنتی به جای مانده از گذشته در کاشان آئین گل غلتان نوزاد در نخستین بهار زندگی او هست.

این آئین سنتی صبحگاه امروز با حضور اهالی شهرستان کاشان و دیگر شهرهای کشور و چند نفر از مهمانان خارجی با مطهر کردن نوزادان با گل محمدی در منزل تاریخی آل یاسین این شهر برگزار شد.

در این جشنواره مادران، نوزادان خود را در گل برگ های معطر گل محمدی(ص) پوشاندند و طراوت و شادابی را به کودک خود هدیه دادند.

اجرای موسیقی محلی ، موسیقی شاد، اجرای نمایش گروه هنری کاشانه، برگزاری مسابقه و سرگرمی جهت کودکان از دیگر برنامه های فرهنگی این جشنواره بود.

برگزاری دومین جشنواره ملی گل‌غلتان کاشان

مردم این منطقه بر این باورند که با غلتاندن نوزادان در میان برگ های گل محمدی از بسیاری از امراض وحساسیت ها دورشده و باعث طراوت، شادابی و محافظت پوست نوزاد می شود.

آیین گل غلتان جهت نوزادانی که نخستین بهار زندگی را می گذرانند زیاد به وسیله مادر،خاله، عمه و مادربزرگ انجام می شود.

اگر تولد نوزاد با فصل بهار و وقت رویش گل های محمدی مصادف شود چند نفر از زنان فامیل اول صبح جهت چیدن گل با ذکر صلوات و خواندن ابیات(همه کوه و کمر بوی توداره/کدوم گل قامت روی تو داره یا محمد-همون ماهی که از کوه میزنه سر نشان طاق ابروی تو داره یا محمد/ مشامم تازه از بوی محمد/ به قربان گل روی محمد) به باغ و مزارع می روند.

پس از جمع آوری گل های چیده شده است و پرپر کردن گلبرگهای آن نوزاد را حمام و بدنش را خشک می کنند بعد میان پارچه ای سفید که گلبرگ ها در آن ریخته شده است می خوابانند و چهار نفر اعضای خانواده چهار گوشه پارچه را با صلوات و شعرخوانی نوزاد را در گل می غلتانند.

دومین جشنواره سنتی گل‌غلتان در منزل تاریخی آل یاسین(خانه ملل) شهر کاشان برگزار شد.

این مراسم جهت نوزادانی که در سایر فصول سال به دنیا می آیند در نخستین بهار زندگی آنها برگزار می شود.

عبارات مهم : زندگی

انتهای پیام/م

واژه های کلیدی: زندگی | صلوات | نوزاد | پارچه | کاشان | نوزادان | گل محمدی | جشنواره

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog